W Szczawnie-Zdroju na szczególną uwagę zasługują dwa parki: Zdrojowy i Szwedzki, w których ochroną objęto 130 drzew. Park Szwedzki rozciąga się w północno-zachodniej części Szczawna-Zdroju. Powstał on w drugiej połowie XIX wieku. Od północy wznosi się tam hotel Dworzysko, a w centrum parku znajduje się nieduże wzniesienie. Natomiast we wschodnim fragmencie tego obszaru widoczne są dwa stawy, które zwane są Szwedzkimi, a ich brzegi wzmocnione są kamieniami. Po środku każdego ze stawów widnieje fontanna, podświetlana wieczorem intensywnymi barwami. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dla miejscowej ludności i wczasowiczów, którzy podziwiają płynące po stawach kaczki. Dawniej między stawami był budynek, który został zburzony.
Znajdują się tam polany, otoczone alejami spacerowymi. Pomników przyrody najwięcej znajduje się w Parku Zdrojowym. Natomiast w Parku Szwedzkim jest tylko klika niezwykle drogocennych okazów drzew. Po prawej stronie jednej z fontann wznosi się na wysokość 15 metrów miłorząb dwuklapowy sprowadzony z Chin. Obwód pnia wynosi 150 cm. Po lewej stronie fontanny pomnikiem przyrody jest cypryśnik błotny pochodzący z Ameryki Północnej, którego obwód pnia wynosi 300 cm. W województwie dolnośląskim rośnie jeszcze tylko sześć tego gatunku drzew. W drodze do drugiego stawu przy alejce widnieją trzy buki objęte ochroną, a idąc dalej można podziwiać buk odmiany zwisającej, który nie jest zaliczany do pomników przyrody. W innej części parku widoczna jest sosna żółta, która znajduje się pod ochroną. Drzewo wznosi się na wysokość 20 metrów, a obwód pnia wynosi 236 cm. Sosnę żółtą od pozostałych gatunków sosen odróżniają igły, które rosną pęczkami po trzy sztuki. Kto interesuje się przyrodą warto, żeby spacerując po Parku Szwedzkim zapoznał się z innymi pomnikami przyrody. Nietypowe okazy drzew zaopatrzone są w tabliczki. Do parku warto wybrać się z dziećmi, które mogą skorzystać ze znajdującego się tam placu zabaw, obok którego znajdują się przyrządy do ćwiczeń dla młodzieży i dorosłych. W ich pobliżu usytuowana jest restauracja i kamień z tablicą pamiątkową, który poświęcony jest Ludwikowi Zamenhof. Wynalazca języka esperanto w 1902 roku przebywał w Szczawnie-Zdroju jako kuracjusz. W pogodne dni warto spędzać wolny czas w zaciszu Parku Szwedzkiego, gdzie można podziwiać przepiękny śpiew ptaków.
28 lipca 2024 roku
start: Dworzysko, al. Spacerowa 22, Szczawno-Zdrój
Startujemy z aktywacją zapisów.
Zapisy dorośli, limit 500 zawodników. online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php…
Zapisy dzieci, limit 300 zawodników. online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php…
Zapraszamy!
Na polecenie burmistrza Leszka Orpla gmina Jedlina-Zdrój złożyła kolejny wniosek o środki zewnętrzne na wymianę kopciuchów na ekologiczne piece do ogrzewania. - Samorząd ma możliwość dbania o zdrowie mieszkańców. Jedlinianie mają prawo do oddychania czystym powietrzem i jednym z moich obowiązków jest o to zadbać - mówi Leszek Orpel.
czytaj więcejNa wyjątkową podróż po surrealistycznym malarstwie zabierze nas Marcin Damasiewicz. Wernisaż wystawy już 5 stycznia o godzinie 18.oo w Galerii na Piętrze w Starej Kopalni. Wstęp jest bezpłatny.
czytaj więcej
Wałbrzyski Obszar Funkcjonalny będzie miał swój Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który wskaże kierunki rozwoju transportu i będzie stanowił wskazówkę dla rozwiązania problemów związanych z mobilnością w 27 stowarzyszonych gminach.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcej